Skip to content

265 Central Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1910

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Feb 7, 2024

Property Information

Block167
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description4A-F
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,346
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,700
37%
Improvement Value:$96,100
63%
Total Assessment$151,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,241+3.3%
2024$10,887+3.2%
2023$10,552+0.4%
2022$10,512+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$565,000
Sq Ft2,346DeedBook 6536, Page 2640Recorded2/9/2024

Property Sale

Sale
$33,500
DeedBook 3129, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 1910