Skip to content

287 Plainfield Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1955

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Oct 25, 2021

Property Information

Block16
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,637
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
45%
Improvement Value:$86,900
55%
Total Assessment$156,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,618+3.2%
2024$11,253+15.6%
2023$9,731+0.4%
2022$9,695+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000
Sq Ft1,637DeedBook 6440, Page 535Recorded11/29/2021

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,637DeedBook 5996, Page 954Recorded3/28/2014

Property Sale

Sale
$74,500
DeedBook 3300, Page 977

Property Built

Built

Year Built: 1955