Skip to content

912 Stone St

Rahway, NJ 07065

Built 1937

Last Sale Price
$151,500
Last Sale Date
Mar 16, 2001

Property Information

Block182
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB-F&2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,641
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,600
50%
Improvement Value:$61,800
50%
Total Assessment$124,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,212+3.3%
2024$8,922+3.2%
2023$8,647+0.4%
2022$8,615+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$151,500
DeedBook 5097, Page 282

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 3350, Page 755

Property Built

Built

Year Built: 1937