Skip to content

1460 Jefferson Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 20, 2005

Property Information

Block185
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,008
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,600
47%
Improvement Value:$70,600
53%
Total Assessment$133,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,863+3.2%
2024$9,553+3.2%
2023$9,259+0.4%
2022$9,224+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5163, Page 127

Property Sale

Sale
$122,500
DeedBook 4149, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1955