Skip to content

1012 Westfield Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1920

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Sep 25, 2024

Property Information

Block186
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,466
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,400
31%
Improvement Value:$105,000
69%
Total Assessment$151,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,382+3.2%
2024$8,119+3.2%
2023$7,869+0.4%
2022$7,839+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,466DeedBook 6560, Page 2326NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/18/2024

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 3619, Page 299

Property Sale

Sale
$42,500
DeedBook 3180, Page 369

Property Built

Built

Year Built: 1920