Skip to content

1053 Westfield Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1960
Commercial

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Apr 2, 2001

Property Information

Block188
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2A-B
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,800
37%
Improvement Value:$134,200
63%
Total Assessment$213,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,107+3.2%
2024$15,615+3.5%
2023$15,080+0.8%
2022$14,963+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5109, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1960