Skip to content

999 Stone St

Rahway, NJ 07065

Built 1952

Owner
---
Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Oct 22, 2025

Property Information

Block189
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,331
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,100
53%
Improvement Value:$57,900
47%
Total Assessment$124,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,182+3.2%
2024$8,893+3.2%
2023$8,619+0.4%
2022$8,587+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft1,331DeedBook 6601, Page 2289Recorded11/13/2025

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,331DeedBook 6499, Page 2730Recorded2/10/2023

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 5475, Page 931

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5360, Page 27

Property Sale

Sale
$43,500
DeedBook 3118, Page 468

Property Built

Built

Year Built: 1952