Skip to content

1280 Westfield Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 22, 2003

Property Information

Block190
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionF&2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,190
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,500
46%
Improvement Value:$64,800
54%
Total Assessment$119,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,834+3.2%
2024$8,556+3.2%
2023$8,293+0.4%
2022$8,262+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 4972, Page 56

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4807, Page 159

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 3614, Page 872

Property Built

Built

Year Built: 1925