Skip to content

1161 Broadway

Rahway, NJ 07065

Built 1957

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Apr 29, 2015

Property Information

Block196
Lot11
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,441
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
49%
Improvement Value:$74,200
51%
Total Assessment$146,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,826+3.2%
2024$10,485+3.2%
2023$10,162+0.4%
2022$10,124+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,441DeedBook 6061, Page 923Recorded6/8/2015

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 4795, Page 344

Property Built

Built

Year Built: 1957