Skip to content

1225 Broadway

Rahway, NJ 07065

Built 1984

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Aug 12, 2016

Property Information

Block197
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,400
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,300
44%
Improvement Value:$82,200
56%
Total Assessment$146,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,848+3.2%
2024$10,507+3.2%
2023$10,183+0.4%
2022$10,145+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,400DeedBook 6138, Page 110Recorded8/15/2016

Property Sale

Sale
$262,500
DeedBook 5377, Page 595

Property Built

Built

Year Built: 1984