Skip to content

736 W Grand Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1964
Commercial

Last Sale Price
$1,430,000
Last Sale Date
Nov 17, 2023

Property Information

Block203
Lot7

Sq Footage---
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,500
32%
Improvement Value:$345,100
68%
Total Assessment$510,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$38,612+3.2%
2024$37,432+3.5%
2023$36,150+0.8%
2022$35,870+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$1,430,000
DeedBook 6532, Page 2808Recorded12/28/2023

Property Sale

Sale
$1,000,000
DeedBook 5870, Page 459

Property Sale

Sale
$775,000
DeedBook 5455, Page 489

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4961, Page 130

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 3622, Page 119

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 3538, Page 664

Property Built

Built

Year Built: 1964