Skip to content

1775 Ludlow St

Rahway, NJ 07065

Built 1990

Last Sale Price
$374,000
Last Sale Date
Jul 23, 2021

Property Information

Block206
Lot9.01
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,338
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,600
28%
Improvement Value:$112,100
72%
Total Assessment$155,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,530+3.3%
2024$11,167+8.6%
2023$10,281+0.4%
2022$10,242+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$374,000
Sq Ft1,338DeedBook 6425, Page 378Recorded8/16/2021

Property Sale

Sale
$272,000
DeedBook 5395, Page 174

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 3694, Page 349

Property Built

Built

Year Built: 1990