Skip to content

1781 Winfield St

Rahway, NJ 07065

Built 1850

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 24, 2003

Property Information

Block209
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF-2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,300
39%
Improvement Value:$71,700
61%
Total Assessment$117,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,664+3.3%
2024$8,391+3.2%
2023$8,133+0.4%
2022$8,102+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 5346, Page 204

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4508, Page 197

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 3293, Page 841

Property Built

Built

Year Built: 1850