Skip to content

719 River Rd

Rahway, NJ 07065

Built 1880

Last Sale Price
$88,000
Last Sale Date
Sep 18, 1998

Property Information

Block213
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,900
58%
Improvement Value:$44,800
42%
Total Assessment$106,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,901+3.2%
2024$7,653+3.2%
2023$7,417+0.4%
2022$7,389+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 4721, Page 15

Property Sale

Sale
$59,000
DeedBook 3322, Page 665

Property Built

Built

Year Built: 1880