Skip to content

550 W Scott Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1915

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Oct 21, 2003

Property Information

Block220
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCB-S&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage640
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,200
57%
Improvement Value:$43,000
43%
Total Assessment$100,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,420+3.3%
2024$7,186+3.2%
2023$6,965+0.4%
2022$6,939+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 5399, Page 65

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5361, Page 351

Property Built

Built

Year Built: 1915