Skip to content

2068 Price St

Rahway, NJ 07065

Built 1957

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 25, 2020

Property Information

Block231
Lot13
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,103
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,000
44%
Improvement Value:$68,200
56%
Total Assessment$121,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,975+3.3%
2024$8,692+3.2%
2023$8,425+0.4%
2022$8,393+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4992, Page 199

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4104, Page 271

Property Built

Built

Year Built: 1957