Skip to content

255 W Scott Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 11, 2024

Property Information

Block235
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
Description2A F&G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,604
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,200
34%
Improvement Value:$122,000
66%
Total Assessment$186,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,788+3.2%
2024$13,354+3.2%
2023$12,943+0.4%
2022$12,894+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$185,400
DeedBook 4717, Page 146

Property Sale

Sale
$88,900
DeedBook 3217, Page 112

Property Built

Built

Year Built: 1980