Skip to content

2073 Ludlow St

Rahway, NJ 07065

Built 1930

Last Sale Price
$79,900
Last Sale Date
Mar 15, 1985

Property Information

Block243
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage932
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,400
51%
Improvement Value:$60,100
49%
Total Assessment$123,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,145+3.2%
2024$8,857+3.2%
2023$8,584+0.4%
2022$8,552+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$79,900
DeedBook 3398, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1930