Skip to content

739 Rodgers Ct

Rahway, NJ 07065

Built 1952

Last Sale Price
$124,000
Last Sale Date
Nov 13, 2001

Property Information

Block244
Lot37
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage884
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,800
53%
Improvement Value:$60,500
47%
Total Assessment$128,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,501+3.3%
2024$9,202+3.2%
2023$8,918+0.4%
2022$8,885+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 5199, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 1952