Skip to content

2165 St Georges Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1940

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Apr 17, 2017

Property Information

Block244
Lot48
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2A F&2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,934
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,800
35%
Improvement Value:$120,400
65%
Total Assessment$185,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,714+3.2%
2024$13,283+3.2%
2023$12,873+0.4%
2022$12,825+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,934DeedBook 6184, Page 117Recorded4/21/2017

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4511, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1940