Skip to content

1065 Maurice Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1910

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Jul 29, 1997

Property Information

Block246
Lot22
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,100
55%
Improvement Value:$54,700
45%
Total Assessment$122,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,093+3.2%
2024$8,807+3.2%
2023$8,536+0.4%
2022$8,504+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4553, Page 36

Property Built

Built

Year Built: 1910