Skip to content

883 Apgar Terr

Rahway, NJ 07065

Built 1957

Last Sale Price
$350,200
Last Sale Date
Apr 30, 2007

Property Information

Block246
Lot53
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCB-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,800
51%
Improvement Value:$66,100
49%
Total Assessment$134,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,989+3.2%
2024$9,675+3.2%
2023$9,377+0.4%
2022$9,342+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$350,200
DeedBook 5646, Page 599

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5472, Page 574

Property Built

Built

Year Built: 1957