Skip to content

1015 Apgar Terr

Rahway, NJ 07065

Built 1957

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Oct 26, 2006

Property Information

Block246
Lot64
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,282
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,300
45%
Improvement Value:$80,800
55%
Total Assessment$148,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,967+3.3%
2024$10,622+3.2%
2023$10,294+0.4%
2022$10,256+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 5614, Page 692

Property Built

Built

Year Built: 1957