Skip to content

922 Apgar Terr

Rahway, NJ 07065

Built 1952

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Feb 16, 2024

Property Information

Block246
Lot75
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,384
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,100
36%
Improvement Value:$120,000
64%
Total Assessment$188,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,929+49.1%
2024$9,339+3.3%
2023$9,043+0.4%
2022$9,009+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000
Sq Ft1,384DeedBook 6537, Page 2480Recorded2/23/2024

Property Sale

Sale
$365,000
Sq Ft1,384DeedBook 6512, Page 2648Recorded6/26/2023

Property Built

Built

Year Built: 1952