Skip to content

235 Madison Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1952

Last Sale Price
$287,400
Last Sale Date
Sep 25, 2018

Property Information

Block24
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,109
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,000
46%
Improvement Value:$70,300
54%
Total Assessment$131,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,723+3.3%
2024$9,417+3.2%
2023$9,127+0.4%
2022$9,093+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$287,400

From:

To:

Sq Ft1,109DeedBook 6290, Page 313Recorded10/9/2018

Property Sale

Sale
$273,000
DeedBook 5689, Page 489

Property Built

Built

Year Built: 1952