Skip to content

2300 De Sisto Dr

Rahway, NJ 07065

Built 1964

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Jan 25, 2019

Property Information

Block250
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,410
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,800
40%
Improvement Value:$100,900
60%
Total Assessment$167,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,418+3.2%
2024$12,027+3.2%
2023$11,657+0.4%
2022$11,613+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft1,410DeedBook 6308, Page 2131Recorded2/7/2019

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5184, Page 45

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 3662, Page 108

Property Built

Built

Year Built: 1964