Skip to content

917 Ross St

Rahway, NJ 07065

Built 1930

Last Sale Price
$202,000
Last Sale Date
Sep 5, 2017

Property Information

Block253
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionS&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage983
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,500
65%
Improvement Value:$36,900
35%
Total Assessment$105,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,805+3.3%
2024$7,559+3.2%
2023$7,326+0.4%
2022$7,299+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$202,000

From:

To:

Sq Ft983DeedBook 6214, Page 257Recorded9/12/2017

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 3190, Page 311

Property Built

Built

Year Built: 1930