Skip to content

715 Linden Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1930

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Oct 4, 2021

Property Information

Block257
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage779
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,300
40%
Improvement Value:$79,400
60%
Total Assessment$131,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,752+3.2%
2024$9,446+34.9%
2023$7,000+0.4%
2022$6,973+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft779DeedBook 6441, Page 2007Recorded11/30/2021

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5858, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1930