Skip to content

743 Audrey Dr

Rahway, NJ 07065

Built 1942

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Sep 18, 2024

Property Information

Block258
Lot22
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class46
Description2A-B
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,500
27%
Improvement Value:$85,100
73%
Total Assessment$116,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,546+3.2%
2024$6,340+3.2%
2023$6,145+0.4%
2022$6,122+1.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$560,000

From:

To:

Sq Ft1,560DeedBook 6557, Page 2784NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/24/2024

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 5504, Page 669

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4989, Page 54

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 3734, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1942