Skip to content

653 Cora Pl

Rahway, NJ 07065

Built 1942

Last Sale Date
Jun 26, 2019

Property Information

Block258
Lot40
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class46
Description2A-B
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,232
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,500
35%
Improvement Value:$54,400
65%
Total Assessment$83,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,963+3.4%
2024$5,767+3.3%
2023$5,582+0.4%
2022$5,560+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1942