Skip to content

647 Cora Pl

Rahway, NJ 07065

Built 1942

Last Sale Price
$191,000
Last Sale Date
Oct 24, 2008

Property Information

Block258
Lot42
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class46
Description2A-B
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,800
35%
Improvement Value:$55,300
65%
Total Assessment$85,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,302+3.3%
2024$6,103+3.2%
2023$5,915+0.4%
2022$5,893+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$191,000
DeedBook 5740, Page 879

Property Sale

Sale
$348,000
DeedBook 5571, Page 765

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5260, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1942