Skip to content

635 Cora Pl

Rahway, NJ 07065

Built 1942

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Jun 28, 2012

Property Information

Block258
Lot46
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class46
Description2A-B
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,300
36%
Improvement Value:$64,500
64%
Total Assessment$100,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,464+3.2%
2024$7,229+3.2%
2023$7,007+0.4%
2022$6,980+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5918, Page 511

Property Sale

Sale
$74,500
DeedBook 3918, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1942