Skip to content

656 Cora Pl

Rahway, NJ 07065

Built 0002

Last Sale Price
$257,900
Last Sale Date
Oct 24, 2006

Property Information

Block258
Lot63
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class46
Description2A-B
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,232
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,500
47%
Improvement Value:$33,800
53%
Total Assessment$63,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,687+3.2%
2024$4,540+3.2%
2023$4,400+0.4%
2022$4,384+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$257,900
DeedBook 5613, Page 970

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 3305, Page 701

Property Built

Built

Year Built: 0002