Skip to content

631 Linden Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1930

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
May 25, 2017

Property Information

Block258
Lot69
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,025
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,300
49%
Improvement Value:$60,800
51%
Total Assessment$119,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,819+3.2%
2024$8,542+3.2%
2023$8,279+0.4%
2022$8,248+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,025DeedBook 6193, Page 397Recorded6/8/2017

Property Sale

Sale
$119,900
DeedBook 5154, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 1930