Skip to content

615 Linden Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1954

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Aug 13, 2024

Property Information

Block258
Lot71
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,335
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,500
39%
Improvement Value:$85,700
61%
Total Assessment$141,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,456+3.3%
2024$10,127+15.1%
2023$8,800+0.4%
2022$8,767+1.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

Sq Ft1,335DeedBook 6556, Page 2410Recorded9/6/2024

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft1,335DeedBook 6420, Page 2740Recorded7/13/2021

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,335DeedBook 6160, Page 406Recorded12/9/2016

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 3204, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 1954