Skip to content

2405 Whittier St

Rahway, NJ 07065

Built 1952

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
May 11, 2020

Property Information

Block265
Lot11
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,228
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,700
41%
Improvement Value:$67,400
59%
Total Assessment$114,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,449+3.2%
2024$8,183+3.2%
2023$7,931+0.4%
2022$7,901+11.4%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000
Sq Ft1,228DeedBook 6372, Page 2012Recorded6/24/2020

Property Sale

Sale
$188,000

From:

To:

Sq Ft1,228DeedBook 6328, Page 232Recorded6/25/2019

Property Built

Built

Year Built: 1952