Skip to content

357 Plainfield Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1959

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Jun 21, 2021

Property Information

Block26
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,456
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,100
39%
Improvement Value:$97,900
61%
Total Assessment$161,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,922+3.2%
2024$11,547+29.5%
2023$8,918+0.4%
2022$8,885+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$470,000
Sq Ft1,456DeedBook 6421, Page 2749Recorded7/19/2021

Property Sale

Sale
$253,000

From:

To:

Sq Ft1,456DeedBook 6169, Page 870Recorded1/31/2017

Property Sale

Sale
$201,500

From:

To:

Sq Ft1,456DeedBook 5973, Page 532Recorded9/25/2013

Property Built

Built

Year Built: 1959