Skip to content

201 Wescott Dr

Rahway, NJ 07065

Built 1962
Commercial

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Apr 2, 2019

Property Information

Block277
Lot6

Sq Footage---
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,300
62%
Improvement Value:$76,800
38%
Total Assessment$202,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,283+3.2%
2024$14,816+3.5%
2023$14,309+0.8%
2022$14,198+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$850,000

From:

To:

DeedBook 6325, Page 2558Recorded6/11/2019

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 4386, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1962