Skip to content

188 Iva St

Rahway, NJ 07065

Built 1920

Last Sale Price
$272,000
Last Sale Date
Jan 24, 2019

Property Information

Block283
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,208
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,300
36%
Improvement Value:$71,300
64%
Total Assessment$111,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,264+3.2%
2024$8,004+3.2%
2023$7,757+0.4%
2022$7,728+13.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$272,000

From:

To:

Sq Ft1,208DeedBook 6308, Page 404Recorded2/7/2019

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 5643, Page 31

Property Sale

Sale
$90,090
DeedBook 4799, Page 13

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 3654, Page 120

Property Sale

Sale
$46,500
DeedBook 3228, Page 439

Property Built

Built

Year Built: 1920