Skip to content

751-63 New Brunswick Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1950
Industrial

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Jan 5, 2006

Property Information

Block287
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class20
DescriptionAUTO SHOP
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,000
65%
Improvement Value:$98,800
35%
Total Assessment$279,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,158+3.1%
2024$20,512+3.5%
2023$19,810+0.8%
2022$19,656+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$650,000
DeedBook 5558, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1950