Skip to content

285 E Lake Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1942

Last Sale Price
$190,550
Last Sale Date
Feb 27, 2007

Property Information

Block288
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class25
DescriptionS-B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,700
36%
Improvement Value:$57,500
64%
Total Assessment$89,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,605+3.2%
2024$6,397+3.2%
2023$6,200+0.4%
2022$6,177+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$190,550
DeedBook 5643, Page 829

Property Sale

Sale
$144,000
DeedBook 5400, Page 84

Property Built

Built

Year Built: 1942