Skip to content

311 E Lake Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1942

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 21, 2006

Property Information

Block290
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB&CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,000
39%
Improvement Value:$61,100
61%
Total Assessment$100,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,412+3.2%
2024$7,179+3.2%
2023$6,958+0.4%
2022$6,932+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$192,000
DeedBook 5400, Page 554

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5368, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 1942