Skip to content

831 Laurel Pl

Rahway, NJ 07065

Built 1957

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jul 4, 2021

Property Information

Block291
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,414
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,000
33%
Improvement Value:$87,300
67%
Total Assessment$130,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,649+3.3%
2024$9,345+27.6%
2023$7,326+0.4%
2022$7,299+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft1,414DeedBook 6420, Page 397Recorded7/12/2021

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft1,414DeedBook 6395, Page 102Recorded12/30/2020

Property Built

Built

Year Built: 1957