Skip to content

896 Leesville Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1990

Last Sale Date
Jan 27, 2020

Property Information

Block292
Lot3.01
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,706
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,800
22%
Improvement Value:$113,600
78%
Total Assessment$146,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,841+3.2%
2024$10,500+3.2%
2023$10,176+0.4%
2022$10,138+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1990