Skip to content

343 Brookfield Pl

Rahway, NJ 07065

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 11, 2014

Property Information

Block295
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,488
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,100
27%
Improvement Value:$116,600
73%
Total Assessment$159,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,826+3.3%
2024$11,454+3.2%
2023$11,101+0.4%
2022$11,059+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$179,900
DeedBook 4940, Page 350

Property Sale

Sale
$99,900
DeedBook 4815, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 1974