Skip to content

581 Orchard St

Rahway, NJ 07065

Built 1955

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Feb 27, 1981

Property Information

Block29
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,410
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,900
49%
Improvement Value:$68,000
51%
Total Assessment$132,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,591+3.3%
2024$9,282+3.3%
2023$8,988+0.4%
2022$8,953+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 3249, Page 406

Property Built

Built

Year Built: 1955