Skip to content

126 Colonia Blvd

Rahway, NJ 07065

Built 1949

Last Sale Price
$379,000
Last Sale Date
Jan 13, 2022

Property Information

Block2
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,331
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,500
48%
Improvement Value:$70,300
52%
Total Assessment$135,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,056+3.2%
2024$9,740+8.4%
2023$8,988+0.4%
2022$8,954+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$379,000
Sq Ft1,331DeedBook 6452, Page 225Recorded2/22/2022

Property Sale

Sale
$259,900

From:

To:

Sq Ft1,331DeedBook 6035, Page 351Recorded12/11/2014

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 3855, Page 238

Property Built

Built

Year Built: 1949