Skip to content

1004 State Hwy Rte 1

Rahway, NJ 07065

Built 2006
Commercial

Last Sale Price
$10,650,000
Last Sale Date
Jun 14, 2013

Property Information

Block301
Lot3.01

Sq Footage---
Acreage1.99

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$528,400
17%
Improvement Value:$2,600,100
83%
Total Assessment$3,128,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$236,577+3.2%
2024$229,350+3.5%
2023$221,498+0.8%
2022$219,777+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$10,650,000

From:

To:

DeedBook 5960, Page 710Recorded7/10/2013

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$2,200,000
DeedBook 5487, Page 543