Skip to content

288 Madison Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1957

Last Sale Price
$358,000
Last Sale Date
Jul 26, 2007

Property Information

Block30
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,158
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,000
45%
Improvement Value:$80,500
55%
Total Assessment$146,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,848+3.2%
2024$10,507+3.2%
2023$10,183+0.4%
2022$10,145+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$358,000
DeedBook 5665, Page 633

Property Sale

Sale
$182,500
DeedBook 5281, Page 295

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4164, Page 137

Property Built

Built

Year Built: 1957