Skip to content

1286 Pierce St

Rahway, NJ 07065

Built 1900

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Aug 5, 2016

Property Information

Block312
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionF&2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,538
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,400
40%
Improvement Value:$57,100
60%
Total Assessment$94,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,998+3.3%
2024$6,778+3.2%
2023$6,569+0.4%
2022$6,544+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 6137, Page 557

Property Built

Built

Year Built: 1900